Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Appointment: Advisor X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Barbara Allen-Diaz Advisor
AES - UC UC Davis

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oli Bachie Advisor
Imperial County
San Diego County
Riverside County
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Sheila Barry Advisor
Santa Clara County
Contra Costa County
Alameda County
San Mateo-San Francisco Counties
Tara Batista Advisor
Kings County
Tulare County
Fresno County
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Theresa Becchetti Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Robert Beede Advisor
Kings County
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Rob Bennaton Advisor
Alameda County
Agricultural & Resource Economics & Policy
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Walter Bentley Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
James Bethke Advisor
San Diego County
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Marianne Bird Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Sacramento County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
San Bernardino County
Los Angeles County
Ventura County
Mary Blackburn Advisor
Alameda County
Dustin Blakey Advisor
Inyo-Mono Counties
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
San Benito County
Monterey County
John Borba Advisor
Kern County
Jim Brenner Advisor
Kelley Brian Advisor
Placer-Nevada Counties
Whitney Brim-DeForest Advisor
Sutter-Yuba Counties
Capital Corridor Cooperative Extension
Kent Brittan Advisor
Sacramento County
Solano County
Gloria Brown Advisor
Richard Buchner Advisor
Tehama County
Glenn County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Cahn, Ph.D. Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
San Benito County
Marsha Campbell Advisor
Stanislaus County
Mick Canevari Advisor
San Joaquin County
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Alejandro Castillo Advisor
Merced County
Wei-ting Chen Advisor
San Mateo-San Francisco Counties
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Santa Clara County
Nutrition Office
Jane Chin Young Advisor
Napa County
Nicholas Clark Advisor
Kings County
Tulare County
Fresno County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Monica Cooper Advisor
Napa County
Laurence Costello Advisor
Mae Culumber Advisor
Fresno County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ruth Dahlquist-Willard Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Tulare County
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Statewide IPM Program
Ventura County
H. Steve Dasher Advisor
San Diego County
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Josh Davy Advisor
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Kevin Day Advisor
Tulare County
Kings County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County
Michael De Lasaux Advisor
Plumas Sierra
Pratap Devkota Advisor
Imperial County
Claudia Diaz Carrasco Advisor
Riverside County
San Bernardino County
David Doll Advisor
Merced County
Program Council
Susan Donohue Advisor
Butte County
Morgan Doran Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Solano County
Napa County
Greg Douhan Advisor
Tulare County
Fresno County
A. James Downer Advisor
Ventura County
Sabrina Drill Advisor
Los Angeles County
California Naturalist Program
Ventura County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Edstrom Advisor
Colusa County
Ashraf El-kereamy Advisor
Kern County
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County
Richard Enfield Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Luis Espino Advisor
Colusa County
Glenn County
Yolo County
Capital Corridor Cooperative Extension
Dorina Espinoza Advisor
Humboldt County Office
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Del Norte County Office

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Lupita Fabregas Advisor
Youth, Families, and Communities Statewide Program
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Lucrecia Farfan-Ramirez Advisor
Alameda County
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Elizabeth Fichtner Advisor
Tulare County
Julie Finzel Advisor
Kern County
Tulare County
Kings County
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Carol Frate Advisor
Tulare County
William Frost Academic Administrator
Advisor
ANR Research and Extension Center System
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Shasta County
Glenn County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chutima Ganthavorn Advisor
Riverside County
San Bernardino County
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
Santa Cruz County
San Benito County
Pamela Geisel Academic Coordinator
Advisor
Department of Plant Sciences
Holly George Advisor
Plumas Sierra
Thomas Getts Advisor
Lassen County
Modoc County
Plumas Sierra
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
Riverside County
San Bernardino County
San Diego County
Gregory Giusti Advisor
Lake County
Mendocino County
Charles Go Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Phoebe Gordon Advisor
Madera County
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
Christopher Greer Advisor
Office of the Associate Vice President
Program Council
Peggy Gregory Advisor
Kings County

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
John Harper Advisor
Mendocino County
Lake County
Program Council
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Los Angeles County
Riverside County
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Jennifer Hashim Advisor
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center
David Haviland Advisor
Kern County
Statewide IPM Program
Rose Hayden-Smith Advisor
Jennifer Heguy Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Merced County
Kurt Hembree Advisor
Fresno County
Russell Hill Academic Coordinator
Advisor
Merced County
Mariposa County
Madera County
Donald Hodel Advisor
Los Angeles County
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County
Marcel Horowitz Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Shannon Horrillo Academic Coordinator
Advisor
Youth, Families, and Communities Statewide Program

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Roger Ingram Advisor
Placer-Nevada Counties

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Manuel Jimenez Advisor
Tulare County
Small Farm Program
Margaret Johns Advisor
Kern County
Leigh Johnson Advisor
San Diego County
Lindsay Jordan Advisor
Madera County
Viticulture & Enology
Merced County
Mariposa County

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
South Coast Research & Extension Center
Los Angeles County
Craig Kallsen Advisor
Kern County
Betsy Karle Advisor
Glenn County
John Karlik Advisor
Kern County
Susie Kocher Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
Car Mun Kok Advisor
Lake County
Mendocino County
William Krueger Advisor
Glenn County
Douglas Kuney Advisor
Riverside County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Igor Lacan Advisor
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Alameda County
Contra Costa County
Franklin Laemmlen Advisor
San Luis Obispo County
Cathi Lamp Advisor
Tulare County
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
Royce Larsen Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Monterey County
Stephanie Larson Advisor
Sonoma County
Marin County
Vincent Lazaneo Advisor
San Diego County
Michelle Le Strange Advisor
Tulare County
Kings County
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Sacramento County
Yolo County
Capital Corridor Cooperative Extension
Solano County
Contra Costa County
David Lewis Advisor
Marin County
Napa County
Dani Lightle Advisor
Glenn County
David Lile Advisor
AES - UC UC Davis
Lassen County
Margaret Lloyd Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Capitol Corridor MCP
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Rachael Long Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Sacramento County
Yolo County
Solano County

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Richard Mahacek Advisor
Merced County
Sue Manglallan Advisor
San Diego County
Daniel Marcum Advisor
Shasta-Lassen Office
Shasta County
Brian Marsh Advisor
Kern County
Anna Martin Advisor
San Joaquin County
Nutrition
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Joao Paulo (JP) Martins Advisor
Tulare County
Kings County
A. Michael Marzolla Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Fadzayi Mashiri Advisor
Mariposa County
Merced County
Konrad Mathesius Advisor
Yolo County
Solano County
Capital Corridor Cooperative Extension
Sacramento County
Chris McDonald Advisor
San Bernardino County
Imperial County
Riverside County
San Diego County
Neil McDougald Advisor
Madera County
Fresno County
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Concepcion Mendoza Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Diane Metz Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Solano County
JoLynn Miller Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County
Amador County
Tuolumne County
Calaveras County
Gene Miyao Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Solano County
Yolo County
Sacramento County
Richard Molinar Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Fe Moncloa Advisor
Santa Clara County
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Daniel Munk Advisor
Fresno County
Mike Murray Advisor
Glenn County
Randall Mutters Advisor
Butte County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Glenn Nader Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Keith Nathaniel Advisor
Los Angeles County
Program Council
Eric Natwick Advisor
Imperial County
Marisa Neelon Advisor
Contra Costa County
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Alameda County
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Franz Niederholzer Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mariposa County
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Neil O'Connell Advisor
Tulare County
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
El Dorado County
Calaveras County
Tuolumne County
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County
Jack Orr Advisor
Sacramento County
Rebecca Ozeran Advisor
Fresno County
Madera County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Carole Paterson Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Solano County
Jennifer Pelham Advisor
San Diego County
Orange County - UC Cooperative Extension
Shirley Peterson Advisor
San Luis Obispo County
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Carolyn Pickel Advisor
Statewide IPM Program
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Los Angeles County
Katherine Pope Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Alireza Pourreza Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center

Q Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Quarles Advisor
Contra Costa County
Center for Forestry
Niamh Quinn Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
San Diego County
South Coast Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Los Angeles County
Lenya Quinn-Davidson Advisor
Humboldt County Office

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Devii Rao Advisor
San Benito County
Santa Cruz County
Monterey County
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Tulare County
Madera County
Kings County
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Jhalendra Rijal Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Fruit & Nut Research and Information Center
Statewide IPM Program
Merced County
Sonia Rios Advisor
Riverside County
San Diego County
Carissa Rivers Advisor
Siskiyou County
Kimberly Rodrigues Advisor
Hopland Research & Extension Center
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blake Sanden Advisor
Kern County
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Glenn County
Colusa County
Lynn Schmitt-McQuitty Advisor
San Benito County
Santa Cruz County
Monterey County
Constance Schneider Advisor
Nutrition
Emily Schoenfelder Advisor
Sutter-Yuba Counties
John Shelly, Advisor
Center for Forestry
Dean's Office CNR
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Jerry Smith Advisor
Laura Snell Advisor
Modoc County
Katherine Soule Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Theresa Spezzano Advisor
Stanislaus County
Merced County
Deepa Srivastava, Advisor
Tulare County
Kings County
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Jeffery Stackhouse Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
James Stapleton Advisor
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Jim Sullins Advisor
Tulare County
Kings County
Rachel Surls Advisor
Los Angeles County
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Statewide IPM Program
Jeanette Sutherlin Advisor
Fresno County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Emily Symmes Advisor
Butte County
Glenn County
Statewide IPM Program
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Tehama County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
Imperial County
Ventura County
Siavash Taravati Advisor
Los Angeles County
Statewide IPM Program
Steven Tjosvold Advisor
Monterey County
Staff Personnel Unit
Kris Tollerup Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Laura Tourte Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Yana Valachovic Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Julia Van Soelen Kim Advisor
Marin County
Sonoma County
Mendocino County
Napa County
Sonya Varea Hammond Advisor
Monterey County
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Napa County
Mendocino County
Statewide IPM Program
Lake County
Ronald Vargas Advisor
Madera County
Stephen Vasquez Advisor
Paul Verdegaal Advisor
San Joaquin County
Shimat Villanassery Joseph Advisor
Monterey County
Statewide IPM Program
San Benito County
Santa Cruz County
Amber Vinchesi Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Mandeep Virk-Baker Advisor
Fresno County
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Program Council
Orange County - UC Cooperative Extension
Statewide IPM Program
Los Angeles County
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
Karey Windbiel-Rojas Advisor
Statewide IPM Program
Yolo County
Capital Corridor Cooperative Extension
Patti Wooten Swanson Advisor
San Diego County
Expanded Food Nutrition Education Program (EFNEP)
Steven Worker Advisor
Marin County
Sonoma County
Napa County
Steven Wright Advisor
Kings County
Tulare County
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Tuolumne County
Amador County
Calaveras County
El Dorado County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mohammad Yaghmour Advisor
Kern County
Lawrence Yee Advisor
Ventura County

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
George Zhuang Advisor
Fresno County
Viticulture & Enology
Number of results: 345
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu