Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Soil X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Husein Ajwa Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Edith Allen Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Christopher Amrhein AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Jodi Axelson Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
ESPM - Ecosystem Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Baird Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Mark Bell Academic Administrator
Office of the Associate Vice President
Program Council
Rob Bennaton Advisor
Alameda County
Agricultural & Resource Economics & Policy
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Lori Berger Academic Coordinator
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
Los Angeles County
San Bernardino County
Ventura County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
James Borneman AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Whitney Brim-DeForest Advisor
Sutter-Yuba Counties
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program
Agricultural Sustainability Institute
Patrick Brown AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Greg Browne AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mary Cadenasso AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Marsha Campbell Advisor
Stanislaus County
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Victor Claassen AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Nicholas Clark Advisor
Kings County
Fresno County
Tulare County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Laurence Costello Advisor
David Crowley AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Mae Culumber Advisor
Fresno County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Randy Dahlgren AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Hydrology Program
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County
Pratap Devkota Advisor
Imperial County
Riverside County
Jairo Diaz Academic Administrator
Desert Research & Extension Center
David Doll Advisor
Merced County
Program Council
A. James Downer Advisor
Ventura County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Richard Evans Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Walter Farmer AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Louise Ferguson Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Mary Firestone AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Carol Frate Advisor
Tulare County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Santa Cruz County
Daniel Geisseler Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
Riverside County
San Bernardino County
San Diego County
Phoebe Gordon Advisor
Madera County
Robert Graham AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Stephen Grattan Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Mark Grismer AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
John Harper Advisor
Mendocino County
Lake County
Program Council
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Los Angeles County
Riverside County
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
James Hill Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Dean's Office CA&ES (UCD)
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County
Jan Hopmans AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Dean's Office CA&ES (UCD)
William Horwath AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Robert Hutmacher Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
West Side Research & Extension Center
Shafter Research & Extension Center
Department of Plant Sciences

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Louise Jackson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Katherine Jarvis-Shean Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
R. Johnson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Lindsay Jordan Advisor
Viticulture & Enology

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Kaffka Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
John Karlik Advisor
Kern County
Maggi Kelly Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Informatics and GIS (IGIS) Statewide Program
William Krueger Advisor
Glenn County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
J. Lieth Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Sarah Light Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Bruce Linquist Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Margaret Lloyd Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Capitol Corridor MCP
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brian Marsh Advisor
Kern County
Konrad Mathesius Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Milton McGiffen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Donald Merhaut Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Roland Meyer AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Luke Milliron Advisor
Butte County
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Aliasghar Montazar Advisor
Imperial County
Riverside County
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Daniel Munk Advisor
Fresno County
Randall Mutters Advisor
Butte County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anthony O'Geen Specialist - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Celine Pallud AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Sanjai Parikh AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
David Parker AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
G. Pettygrove Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Los Angeles County
Terry Prichard Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blake Sanden Advisor
Kern County
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Colusa County
Glenn County
Lawrence Schwankl Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Kate Scow AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Matthew Shapero Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Jiri Simunek AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Michael Singer AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Land, Air & Water Resources
David Smart AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Randal Southard AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Soils & Biogeochemistry Program
Garrison Sposito AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Jeffery Stackhouse Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Michael Stanghellini AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
James Stapleton Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

U Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Shrinivasa Upadhyaya AES - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering

v Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chris van Kessel AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Astrid Volder AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
M. Walker AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Wesley Wallender AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering
Kate Wilkin Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Nevada County Office
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
Laosheng Wu Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert Zasoski AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
George Zhuang Advisor
Fresno County
Viticulture & Enology
Number of results: 159
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu