Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Water X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Husein Ajwa Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Edward Atwill Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Population Health & Reproduction
Western Institute for Food Safety & Security
Program Council

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Baird Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Sheila Barry Advisor
Santa Clara County
Alameda County
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Theresa Becchetti Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Mark Bell Academic Administrator
Office of the Associate Vice President
Program Council
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
Los Angeles County
San Bernardino County
Ventura County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Kent Bradford AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Richard Buchner Advisor
Tehama County
Glenn County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mary Cadenasso AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Michael Cahn Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Fred Conte Specialist - UC UC Davis
Animal Science
Monica Cooper Advisor
Napa County
Laurence Costello Advisor
David Crohn Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Mae Culumber Advisor
Fresno County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jeffery Dahlberg Academic Administrator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Helen Dahlke AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Hydrology Program
Soils & Biogeochemistry Program
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Ventura County
Michael De Lasaux Advisor
Plumas Sierra
Sandra Derby Academic Coordinator
Youth, Families, and Communities Statewide Program
Pratap Devkota Advisor
Imperial County
Riverside County
Jairo Diaz Academic Administrator
Desert Research & Extension Center
Ariel Dinar AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
David Doll Advisor
Merced County
Program Council
Morgan Doran Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Napa County
Solano County
Yolo County
Sabrina Drill Advisor
Los Angeles County
Ventura County
California Naturalist Program
Stephanie Dungan AES - UC UC Davis
Food Science & Technology

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Eadie AES - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Animal Science
John Edstrom Advisor
Colusa County
Richard Evans Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Mary Firestone AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Graham Fogg AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Shasta County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Santa Cruz County
Pamela Geisel Academic Coordinator
Advisor
Department of Plant Sciences
Holly George Advisor
Plumas Sierra
Melvin George Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Gregory Giusti Advisor
Lake County
Mendocino County
David Goldhamer Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Rachael Goodhue AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Ted Grantham Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
David Grantz Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Stephen Grattan Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Christopher Greer Advisor
Office of the Associate Vice President
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Program Council
Mark Grismer AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering
Edwin Grosholz Specialist - UC UC Davis
Environmental Science and Policy

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Amir Haghverdi Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
John Harper Advisor
Mendocino County
Lake County
Program Council
Thomas Harter Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Los Angeles County
Riverside County
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center
Jan Hopmans AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Dean's Office CA&ES (UCD)
William Horwath AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Silas Hung AES - UC UC Davis
Animal Science
Robert Hutmacher Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
West Side Research & Extension Center
Shafter Research & Extension Center
Department of Plant Sciences

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Gregory Ira Academic Coordinator
California Naturalist Program

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Leigh Johnson Advisor
San Diego County
Lindsay Jordan Advisor
Viticulture & Enology

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center
Stephen Kaffka Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Faith Kearns Academic Coordinator
California Institute for Water Resources
Keith Knapp AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Susie Kocher Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County
S. Kaan Kurtural Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
Royce Larsen Advisor
San Luis Obispo County
Monterey County
Santa Barbara County
Stephanie Larson Advisor
Sonoma County
Marin County
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
David Lewis Advisor
Marin County
Napa County
David Lile Advisor
AES - UC UC Davis
Lassen County
C.-Y. Cynthia Lin Lawell AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Environmental Science and Policy
Bruce Linquist Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Rachael Long Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Mark Lubell AES - UC UC Davis
Environmental Science and Policy
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Dan Macon Advisor
Placer-Nevada Counties
Sutter-Yuba Counties
Miguel Marino AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering
Joao Paulo (JP) Martins Advisor
Tulare County
Kings County
Konrad Mathesius Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Mark Matthews AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Milton McGiffen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Adina Merenlender Specialist - UC UC Davis
Hopland Research & Extension Center
ESPM - Ecosystem Sciences
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
California Naturalist Program
Roland Meyer AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Michael Miller AES - UC UC Davis
Animal Science
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Aliasghar Montazar Advisor
Imperial County
Riverside County
Peter Moyle AES - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Randall Mutters Advisor
Butte County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Gary Nakamura Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Shasta County
Center for Forestry (UCB)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anthony O'Geen Specialist - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County
Rebecca Ozeran Advisor
Fresno County
Madera County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Pramod Pandey Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Doug Parker Academic Administrator
California Institute for Water Resources
Office of the Associate Vice President
Program Council
Gregory Pasternack AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Jennifer Pelham Advisor
San Diego County
Orange County - UC Cooperative Extension
G. Pettygrove Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Raul Piedrahita AES - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Los Angeles County
Katherine Pope Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Terry Prichard Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Carlos Puente AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Daniel Putnam Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

Q Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Quinn AES - UC UC Davis
Environmental Science and Policy

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Devii Rao Advisor
San Benito County
Monterey County
Santa Cruz County
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Kings County
Madera County
Tulare County
Eliska Rejmankova AES - UC UC Davis
Environmental Science and Policy
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
James Richards AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Ellie Rilla Advisor
Marin County
Carissa Rivers Advisor
Siskiyou County
Leslie Roche Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blake Sanden Advisor
Kern County
Samuel Sandoval Solis Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Kurt Schwabe AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Lawrence Schwankl Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Kenneth Shackel AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Barry Shane AES - UC UC Berkeley
Nutritional Sciences & Toxicology
Andrew Sih AES - UC UC Davis
Environmental Science and Policy
Wendy Silk AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Laura Snell Advisor
Modoc County
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Valley Stewart AES - UC UC Davis
Microbiology DBS
Jim Sullins Advisor
Tulare County
David Sunding Specialist - UC UC Berkeley
AES - UC UC Berkeley
Agricultural & Resource Economics & Policy
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
Ventura County
Kenneth Tate Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Steven Tjosvold Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Yana Valachovic Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Robert VanSteenwyk Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Wesley Wallender AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering
William Walton AES - UC UC Riverside
Entomology (UCR)
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Los Angeles County
Orange County - UC Cooperative Extension
Program Council
Kate Wilkin Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Nevada County Office
Laosheng Wu Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marylynn Yates AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Dean's Office CNAS

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Daniele Zaccaria Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
David Zilberman Specialist - UC UC Berkeley
AES - UC UC Berkeley
Agricultural & Resource Economics & Policy
Number of results: 216
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu