Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Ag Commodities and Products - General X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Julian Alston AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Roger Baldwin Specialist - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Mary Blackburn Advisor
Alameda County
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program
Agricultural Sustainability Institute

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marita Cantwell Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Roberta Cook Specialist - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
David Crohn Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Steven Fennimore Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Santa Cruz County
Holly George Advisor
Plumas Sierra
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
Riverside County
San Bernardino County
San Diego County

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Los Angeles County
Riverside County

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Karlik Advisor
Kern County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
William Krueger Advisor
Glenn County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Rachael Long Advisor
Capital Corridor MCP Cooperative Extension
Sacramento County
Solano County
Yolo County

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mike Murray Advisor
Glenn County
Randall Mutters Advisor
Butte County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Eric Natwick Advisor
Imperial County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Carolyn Pickel Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Howard Rosenberg Specialist - UC UC Berkeley
Agricultural & Resource Economics & Policy

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Terrell Salmon Specialist - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
San Diego County
Constance Schneider Advisor
Nutrition
Aaron Smith AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Krishnamurthy Subbarao Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Daniel Sumner AES - UC UC Davis
Agricultural Issues Center
Agricultural & Resource Economics

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
Ventura County
James Thompson Specialist - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Steven Tjosvold Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
Laura Tourte Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County
Number of results: 56
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu