Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Plant Commodities and Products X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Kassim Al-Khatib Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Julian Alston AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Mary Arpaia Specialist - UC UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Botany & Plant Sciences
Edward Atwill Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Population Health & Reproduction
Western Institute for Food Safety & Security
Program Council

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oli Bachie Advisor
Imperial County
Riverside County
San Diego County
James Baird Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Theresa Becchetti Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
J. Becker Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Robert Beede Advisor
Kings County
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Walter Bentley Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Lori Berger Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
James Bethke Advisor
San Diego County
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
San Bernardino County
Ventura County
Los Angeles County
Dustin Blakey Advisor
Inyo-Mono Counties
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
San Benito County
Monterey County
Kent Brittan Advisor
Sacramento County
Solano County
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program
Agricultural Sustainability Institute

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Cahn, Ph.D. Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
San Benito County
Marsha Campbell Advisor
Stanislaus County
Mick Canevari Advisor
San Joaquin County
Marita Cantwell Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Dong-Hwan Choe Specialist - UC UC Riverside
Entomology
Nicholas Clark Advisor
Kings County
Fresno County
Tulare County
Carol Collar Specialist - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Kings County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Roberta Cook Specialist - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Monica Cooper Advisor
Napa County
Laurence Costello Advisor
Carlos Crisosto Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
David Crohn Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Amanda Crump Academic Coordinator
Western IPM Center
Mae Culumber Advisor
Fresno County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jeffery Dahlberg Academic Administrator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Ruth Dahlquist-Willard Advisor
Fresno County
Tulare County
Small Farm Program
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Ventura County
Statewide IPM Program
Matthew Daugherty Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
R Davis Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Josh Davy Advisor
Tehama County
Glenn County
Colusa County
Kevin Day Advisor
Tulare County
Kings County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County
Theodore DeJong Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Pratap Devkota Advisor
Imperial County
David Doll Advisor
Merced County
Program Council
Greg Douhan Advisor
Tulare County
Fresno County
A. James Downer Advisor
Ventura County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Edstrom Advisor
Colusa County
Ashraf El-kereamy Advisor
Kern County
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County
Luis Espino Advisor
Colusa County
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Glenn County
Richard Evans Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Jim Farrar Academic Administrator
Statewide IPM Program
Steven Fennimore Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Louise Ferguson Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Elizabeth Fichtner Advisor
Tulare County
Matthew Fidelibus Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mary Louise Flint Specialist - UC UC Davis
Entomology CAES
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Carol Frate Advisor
Tulare County
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Shasta County
Glenn County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Missy Gable Academic Coordinator
UC Master Gardener Program
UC Master Food Preserver Program
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Santa Cruz County
Pamela Geisel Academic Coordinator
Advisor
Department of Plant Sciences
Paul Gepts AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
San Bernardino County
San Diego County
Riverside County
Larry Godfrey Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Entomology CAES
David Goldhamer Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Deborah Golino Specialist - UC UC Davis
Foundation Plant Services - CAES
Plant Pathology - CAES
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Phoebe Gordon Advisor
Madera County
Elizabeth Grafton-Cardwell Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Lindcove Research & Extension Center
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
David Grantz Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Stephen Grattan Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Christopher Greer Advisor
Office of the Associate Vice President
Program Council
Walter Gubler Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Amir Haghverdi Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Brad Hanson Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
John Harper Advisor
Mendocino County
Lake County
Program Council
Linda Harris Specialist - UC UC Davis
Food Science & Technology
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Riverside County
Los Angeles County
Timothy Hartz Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center
David Haviland Advisor
Kern County
Statewide IPM Program
Jennifer Heguy Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Merced County
Kurt Hembree Advisor
Fresno County
James Hill Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Dean's Office CA&ES
Mark Hoddle Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Donald Hodel Advisor
Los Angeles County
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County
Robert Hutmacher Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
West Side Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Shafter Research & Extension Center

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lee Jackson Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Marshall Johnson Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Lindsay Jordan Advisor
Madera County
Mariposa County
Merced County
Viticulture & Enology

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center
Stephen Kaffka Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Craig Kallsen Advisor
Kern County
Betsy Karle Advisor
Glenn County
John Karlik Advisor
Kern County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
William Krueger Advisor
Glenn County
S. Kaan Kurtural Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Bruce Lampinen Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
W Lanini Specialist - UC UC Davis
Weed Science Program
Royce Larsen Advisor
San Luis Obispo County
Monterey County
Santa Barbara County
Kirk Larson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Vincent Lazaneo Advisor
San Diego County
Michelle Le Strange Advisor
Tulare County
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Capital Corridor Cooperative Extension
Contra Costa County
Solano County
Yolo County
Sacramento County
Peggy Lemaux Specialist - UC UC Berkeley
Plant & Microbial Biology
David Lewis Advisor
Marin County
Napa County
Dani Lightle Advisor
Glenn County
Bruce Linquist Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Margaret Lloyd Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Capitol Corridor MCP
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Rachael Long Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Luke Macaulay Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Daniel Marcum Advisor
Shasta-Lassen Office
Shasta County
Brian Marsh Advisor
Kern County
Tunyalee Martin Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Konrad Mathesius Advisor
Yolo County
Solano County
Sacramento County
Capital Corridor Cooperative Extension
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Douglas McCreary Specialist - UC UC Davis
ESPM - Ecosystem Sciences
Sierra Foothill Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Milton McGiffen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Alan McHughen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Donald Merhaut Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Themis Michailides AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Plant Pathology - CAES
Elizabeth Mitcham Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Frank Mitloehner Specialist - UC UC Davis
Animal Science
Gene Miyao Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Richard Molinar Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Joseph Morse AES - UC UC Riverside
Entomology
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Daniel Munk Advisor
Fresno County
Mike Murray Advisor
Glenn County
Eric Mussen Specialist - UC UC Davis
Entomology CAES
Randall Mutters Advisor
Butte County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Glenn Nader Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Eric Natwick Advisor
Imperial County
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
JAMES NG AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Franz Niederholzer Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mariposa County
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anita Oberholster Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Neil O'Connell Advisor
Tulare County
Anthony O'Geen Specialist - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
James Oltjen Specialist - UC UC Davis
Animal Science
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Tuolumne County
El Dorado County
Calaveras County
Amador County
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jennifer Pelham Advisor
San Diego County
Orange County - UC Cooperative Extension
G. Pettygrove Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Carolyn Pickel Advisor
Statewide IPM Program
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Los Angeles County
Antoon Ploeg Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Terry Prichard Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Land, Air & Water Resources
Hydrology Program
Alexander Putman Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Daniel Putnam Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

Q Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Quarles Advisor
Contra Costa County
Center for Forestry

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Kings County
Madera County
Tulare County
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Jhalendra Rijal Advisor
Stanislaus County
Merced County
San Joaquin County
Statewide IPM Program
Fruit & Nut Research and Information Center
Sonia Rios Advisor
Riverside County
San Diego County
Carissa Rivers Advisor
Siskiyou County
David Rizzo AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Leslie Roche Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Tina Saitone Specialist - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Agricultural & Resource Economics & Policy
Dr. Terrell Salmon Specialist - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Blake Sanden Advisor
Kern County
Samuel Sandoval Solis Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Glenn County
Colusa County
Thomas Scott Specialist - UC UC Riverside
Earth Sciences
ESPM - Ecosystem Sciences
Aaron Smith AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Weed Research & Information Center
Vegetable Research & Information Center
Santa Cruz County
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Lynn Sosnoskie AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
James Stapleton Advisor
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Jim Sullins Advisor
Tulare County
Daniel Sumner AES - UC UC Davis
Agricultural Issues Center
Agricultural & Resource Economics
Rachel Surls Advisor
Los Angeles County
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Statewide IPM Program
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Emily Symmes Advisor
Butte County
Colusa County
Glenn County
Statewide IPM Program
Sutter-Yuba Counties
Tehama County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
Ventura County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
James Thompson Specialist - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Steven Tjosvold Advisor
Monterey County
Staff Personnel Unit
Kris Tollerup Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Yana Valachovic Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Robert VanSteenwyk Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Napa County
Lake County
Mendocino County
Statewide IPM Program
Stephen Vasquez Advisor
Paul Verdegaal Advisor
San Joaquin County
Georgios Vidalakis Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Amber Vinchesi Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Astrid Volder AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Becky Westerdahl Specialist - UC UC Davis
Nematology CAES
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Statewide IPM Program
Los Angeles County
Orange County - UC Cooperative Extension
Program Council
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
James Wolpert Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Steven Wright Advisor
Kings County
Tulare County
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County
Tuolumne County
Amador County
Calaveras County

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Frank Zalom Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Entomology CAES
George Zhuang Advisor
Fresno County
Viticulture & Enology
Sheri Zidenberg-Cherr Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Nutrition
Number of results: 309
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu