Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Fruit and Nut Crop X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kassim Al-Khatib Specialist - UC Davis
Statewide IPM Program
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Julian Alston AES - UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Kathleen Anderson Advisor
Stanislaus County
Mary Arpaia Specialist - UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Botany & Plant Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Baameur Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Small Farm Program
Vonny Barlow Advisor
Entomology
Statewide IPM Program
Riverside County
Entomology CAES
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Robert Beede Advisor
Kings County
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Walter Bentley Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Dustin Blakey Advisor
Inyo-Mono Counties
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Richard Bostock AES - UC Davis
Plant Pathology - CAES
Gurreet Brar Advisor
Fresno County
Madera County
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agricultural Research & Education Program
Agricultural Sustainability Institute

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
William Coates Advisor
San Benito County
Monterey County
Santa Clara County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Monica Cooper Advisor
Napa County
Carlos Crisosto AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Fruit & Nut Research and Information Center

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
Statewide IPM Program
San Luis Obispo County
Ventura County
Matthew Daugherty AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Entomology
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Kevin Day Advisor
Tulare County
Theodore DeJong AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
David Doll Advisor
Merced County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Edstrom Advisor
Colusa County
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Steven Fennimore AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Louise Ferguson Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Elizabeth Fichtner Advisor
Tulare County
Matthew Fidelibus Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Shasta County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
Riverside County
San Bernardino County
San Diego County
David Goldhamer Specialist - UC Davis
Hydrology Program
Deborah Golino Specialist - UC Davis
Foundation Plant Services - CAES
Plant Pathology - CAES
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Elizabeth Grafton-Cardwell AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
Stephen Grattan Specialist - UC Davis
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Walter Gubler Specialist - UC Davis
Plant Pathology - CAES

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brad Hanson Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Linda Harris Specialist - UC Davis
Food Science & Technology
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
David Haviland Advisor
Kern County
Statewide IPM Program
Kurt Hembree Advisor
Fresno County
Mark Hoddle AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Entomology
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Sacramento County

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marshall Johnson AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Entomology
Kearney Agricultural Research & Extension Center

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Craig Kallsen Advisor
Kern County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
Robert Krieger Specialist - UC Riverside
Entomology
William Krueger Advisor
Glenn County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Bruce Lampinen Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
W Lanini Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Kirk Larson AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
South Coast Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Sacramento County
Solano County
Yolo County
David Lewis Advisor
Marin County
Napa County
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Peggy Mauk Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Themis Michailides AES - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Plant Pathology - CAES
Elizabeth Mitcham AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Richard Molinar Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Joseph Morse AES - UC Riverside
Entomology
Eric Mussen Specialist - UC Davis
Entomology CAES

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Franz Niederholzer Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mariposa County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anita Oberholster Specialist - UC Davis
Viticulture & Enology
Neil O'Connell Advisor
Tulare County
Anthony O'Geen Specialist - UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
G. Pettygrove Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Carolyn Pickel Advisor
Sutter-Yuba Counties
Statewide IPM Program

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blake Sanden Advisor
Kern County
Samuel Sandoval Solis Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Richard Snyder Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Lynn Sosnoskie AES - UC Davis
Department of Plant Sciences
Emily Symmes Advisor
Butte County
Colusa County
Glenn County
Statewide IPM Program
Sutter-Yuba Counties
Tehama County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
Ventura County
James Thompson Specialist - UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Kris Tollerup Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert VanSteenwyk Specialist - UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Statewide IPM Program
Lake County
Mendocino County
Napa County
Stephen Vasquez Advisor
Paul Verdegaal Advisor
San Joaquin County
Georgios Vidalakis AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Plant Pathology
Shimat Villanassery Joseph Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Welter AES - UC Berkeley
Dean's Office CA&ES
Becky Westerdahl Specialist - UC Davis
Nematology CAES
James Wolpert Specialist - UC Davis
Viticulture & Enology
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Frank Zalom AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Entomology CAES
Number of results: 143
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu