Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Plants and Their Systems X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Husein Ajwa AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kassim Al-Khatib Specialist - UC Davis
Statewide IPM Program
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Kathleen Anderson Advisor
Stanislaus County
Mary Arpaia Specialist - UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Botany & Plant Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Baameur Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Small Farm Program
Oli Bachie Advisor
Imperial County
James Baird AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Roger Baldwin Specialist - UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Statewide IPM Program
Vonny Barlow Advisor
Entomology
Statewide IPM Program
Riverside County
Entomology CAES
Sheila Barry Advisor
Santa Clara County
Alameda County
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
J. Becker AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Nematology Department
Robert Beede Advisor
Kings County
Carl Bell Advisor
Los Angeles County
Orange county - UC Cooperative Extension
Riverside County
Ventura County
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Walter Bentley Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
James Bethke Advisor
San Diego County
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
Antelope Valley/Lancaster Office
San Bernardino County
Dustin Blakey Advisor
Inyo-Mono Counties
Lisa Blecker Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Pesticide Information & Coordination
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Virginia Bolshakova Advisor
San Mateo-San Francisco Counties
Elkus Ranch
Gurreet Brar Advisor
Fresno County
Madera County
Kent Brittan Advisor
Sacramento County
Solano County
Richard Buchner Advisor
Tehama County
Glenn County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marsha Campbell-Mathews Advisor
Stanislaus County
Mick Canevari Advisor
San Joaquin County
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Dong-Hwan Choe Specialist - UC Riverside
Entomology
William Coates Advisor
San Benito County
Monterey County
Santa Clara County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Monica Cooper Advisor
Napa County
Laurence Costello Advisor
San Mateo-San Francisco Counties
Carlos Crisosto AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Fruit & Nut Research and Information Center

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kent Daane Specialist - UC Berkeley
ESPM - Organisms and the Environment
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Jeffery Dahlberg Academic Administrator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
Statewide IPM Program
San Luis Obispo County
Ventura County
Matthew Daugherty AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Entomology
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
R Davis Specialist - UC Davis
Plant Pathology - CAES
Kevin Day Advisor
Tulare County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County
Theodore DeJong AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Ryan DeSantis Advisor
Shasta County
Siskiyou County
Trinity County Cooperative Extension
Joseph DiTomaso AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
David Doll Advisor
Merced County
Morgan Doran Advisor
Solano County
Napa County
Yolo County
A. James Downer Advisor
Ventura County
Sabrina Drill Advisor
Los Angeles County
Ventura County
California Naturalist Program
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Edstrom Advisor
Colusa County
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County
Akif Eskalen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Plant Pathology
Luis Espino Advisor
Colusa County
Glenn County
Yolo County
Richard Evans Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Lucrecia Farfan-Ramirez Advisor
Alameda County
Jim Farrar Academic Coordinator
Western IPM Center
Statewide IPM Program
Steven Fennimore AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Louise Ferguson Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Elizabeth Fichtner Advisor
Tulare County
Matthew Fidelibus Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mary Louise Flint Specialist - UC Davis
Statewide IPM Program
Entomology CAES
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Carol Frate Advisor
Tulare County
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Shasta County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Matteo Garbelotto Specialist - UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Mark Gaskell Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Pamela Geisel Academic Coordinator
Advisor
Department of Plant Sciences
Nicholas George Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Paul Gepts AES - UC Davis
Department of Plant Sciences
Christy Getz Specialist - UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
Riverside County
San Bernardino County
San Diego County
Larry Godfrey AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Entomology
Deborah Golino Specialist - UC Davis
Foundation Plant Services - CAES
Plant Pathology - CAES
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Elizabeth Grafton-Cardwell AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
David Grantz AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Christopher Greer Advisor
Office of the Associate Vice President
Colusa County
Placer-Nevada Counties
Sacramento County
Sutter-Yuba Counties
Program Council
Edwin Grosholz Specialist - UC Davis
Environmental Science and Policy
Walter Gubler Specialist - UC Davis
Plant Pathology - CAES

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brad Hanson Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Los Angeles County
Timothy Hartz AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Darren Haver Advisor
Orange county - UC Cooperative Extension
South Coast Research & Extension Center
Program Council
David Haviland Advisor
Kern County
Statewide IPM Program
Kurt Hembree Advisor
Fresno County
Mark Hoddle AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Entomology
Donald Hodel Advisor
Los Angeles County
Jodie Holt AES - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Program Council
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County
Robert Hutmacher AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
West Side Research & Extension Center
Shafter Research & Extension Center
Department of Plant Sciences

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Sacramento County

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lee Jackson Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Louise Jackson AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Marie Jasieniuk AES - UC Davis
Department of Plant Sciences
Manuel Jimenez Advisor
Tulare County
Small Farm Program
Leigh Johnson Advisor
San Diego County
Marshall Johnson AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Entomology
Kearney Agricultural Research & Extension Center

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange county - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center
Craig Kallsen Advisor
Kern County
John Karlik Advisor
Kern County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
William Krueger Advisor
Glenn County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Bruce Lampinen Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
W Lanini Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Royce Larsen Advisor
San Luis Obispo County
Monterey County
Kirk Larson AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
South Coast Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Vincent Lazaneo Advisor
San Diego County
Michelle Le Strange Advisor
Tulare County
Kings County
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Peggy Lemaux Specialist - UC Berkeley
Plant & Microbial Biology
Johan Lieth AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Rachael Long Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Mark Lundy Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Daniel Marcum Advisor
Shasta-Lassen Office
Shasta County
Brian Marsh Advisor
Kern County
Deborah Mathews AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Plant Pathology
Peggy Mauk Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Douglas McCreary Specialist - UC Davis
ESPM - Ecosystem Sciences
Sierra Foothill Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Chris McDonald Advisor
San Bernardino County
Imperial County
Riverside County
Milton McGiffen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Alan McHughen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Michael McKenry AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Nematology Department
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Jeffrey Mitchell AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Gene Miyao Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Richard Molinar Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Max Moritz Specialist - UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Santa Barbara County
Joseph Morse AES - UC Riverside
Entomology
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Douglas Munier Advisor
Glenn County
Butte County
Daniel Munk Advisor
Fresno County
Mike Murray Advisor
Colusa County
Glenn County
Sutter-Yuba Counties
Eric Mussen Specialist - UC Davis
Entomology CAES
Randall Mutters Advisor
Butte County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Glenn Nader Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Eric Natwick Advisor
Imperial County
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Franz Niederholzer Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mariposa County
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anita Oberholster Specialist - UC Davis
Viticulture & Enology
Neil O'Connell Advisor
Tulare County
Lorence Oki Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Carolyn Pickel Advisor
Sutter-Yuba Counties
Statewide IPM Program
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Antoon Ploeg AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Nematology Department
Daniel Putnam AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
David Rizzo AES - UC Davis
Plant Pathology - CAES
George Roderick AES - UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Philippe Rolshausen Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Dr. Terrell Salmon Specialist - UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Blake Sanden Advisor
Kern County
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Colusa County
Glenn County
Thomas Scott Specialist - UC Riverside
Earth Sciences
ESPM - Ecosystem Sciences
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Christopher Smith Academic Administrator
Ventura County
Hansen Agricultural Research and Extension Center
Lynn Sosnoskie AES - UC Davis
Department of Plant Sciences
JASON STAJICH AES - UC Riverside
Plant Pathology
Botany & Plant Sciences
James Stapleton Advisor
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Krishnamurthy Subbarao AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Plant Pathology - CAES
Jim Sullins Advisor
Tulare County
Kings County
Rachel Surls Advisor
Los Angeles County
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Statewide IPM Program
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
Ventura County
Steven Temple Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
James Thompson Specialist - UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Robert Timm Specialist - UC Davis
Hopland Research & Extension Center
Steven Tjosvold Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
Kris Tollerup Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert VanSteenwyk Specialist - UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Statewide IPM Program
Lake County
Mendocino County
Napa County
Stephen Vasquez Advisor
Paul Verdegaal Advisor
San Joaquin County
Georgios Vidalakis AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Plant Pathology
Shimat Villanassery Joseph Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Guangyao (Sam) Wang Specialist
Desert Research & Extension Center
Becky Westerdahl Specialist - UC Davis
Nematology CAES
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Statewide IPM Program
Los Angeles County
Orange county - UC Cooperative Extension
Program Council
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
James Wolpert Specialist - UC Davis
Viticulture & Enology
Steven Wright Advisor
Tulare County
Kings County
Program Council
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Truman Young AES - UC Davis
Department of Plant Sciences

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Frank Zalom AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Entomology CAES
Number of results: 275
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu