Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Ornamental Crops, Landscape and Turf X

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Baird Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
J. Becker Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
James Bethke Advisor
San Diego County
Dustin Blakey Advisor
Inyo-Mono Counties

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Dong-Hwan Choe Specialist - UC UC Riverside
Entomology
Laurence Costello Advisor
Amanda Crump Academic Coordinator
Western IPM Center

d Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
Santa Clara County
San Benito County
David Doll Advisor
Merced County
Program Council
A. James Downer Advisor
Ventura County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Richard Evans Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Steven Fennimore Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Missy Gable Academic Coordinator
UC Master Gardener Program
UC Master Food Preserver Program
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Pamela Geisel Academic Coordinator
Advisor
Department of Plant Sciences
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Deborah Golino Specialist - UC UC Davis
Foundation Plant Services - CAES
Plant Pathology - CAES
Phoebe Gordon Advisor
Madera County

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Amir Haghverdi Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marshall Johnson Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Kearney Agricultural Research & Extension Center

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center
John Karlik Advisor
Kern County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County
Amador County
Calaveras County
Tuolumne County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jennifer Pelham Advisor
San Diego County
Orange County - UC Cooperative Extension
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Los Angeles County
Antoon Ploeg Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department

Q Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Quarles Advisor
Contra Costa County
Center for Forestry

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Kings County
Madera County
Tulare County
Sonia Rios Advisor
Riverside County
San Diego County
David Rizzo AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Thomas Scott Specialist - UC UC Riverside
Earth Sciences
ESPM - Ecosystem Sciences
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Lynn Sosnoskie AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Statewide IPM Program
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Thompson Specialist - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Steven Tjosvold Advisor
Monterey County
Staff Personnel Unit

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Astrid Volder AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Becky Westerdahl Specialist - UC UC Davis
Nematology CAES
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
Program Council
Statewide IPM Program
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County
Number of results: 69
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu