Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Vegetable Crops X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Kassim Al-Khatib Specialist - UC Davis
Statewide IPM Program
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Edward Atwill AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Population Health & Reproduction
Western Institute for Food Safety & Security
Program Council

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Baameur Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Small Farm Program
Vonny Barlow Advisor
Entomology
Statewide IPM Program
Riverside County
Entomology CAES
J. Becker AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Nematology Department
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
Antelope Valley/Lancaster Office
San Bernardino County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Cahn Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Roberta Cook Specialist - UC Davis
Agricultural & Resource Economics

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
Statewide IPM Program
San Luis Obispo County
Ventura County
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
R Davis Specialist - UC Davis
Plant Pathology - CAES
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Jim Farrar Academic Coordinator
Western IPM Center
Statewide IPM Program
Steven Fennimore AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Shasta County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Larry Godfrey AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Entomology
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
David Grantz AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Stephen Grattan Specialist - UC Davis
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Walter Gubler Specialist - UC Davis
Plant Pathology - CAES

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Linda Harris Specialist - UC Davis
Food Science & Technology
Timothy Hartz AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kurt Hembree Advisor
Fresno County

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Manuel Jimenez Advisor
Tulare County
Small Farm Program

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Kaffka Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Franklin Laemmlen Advisor
San Luis Obispo County
W Lanini Specialist - UC Davis
Weed Science Program
Michelle Le Strange Advisor
Tulare County
Kings County
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Rachael Long Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Daniel Marcum Advisor
Shasta-Lassen Office
Shasta County
Milton McGiffen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Alan McHughen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Jeffrey Mitchell AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Gene Miyao Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Richard Molinar Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Mike Murray Advisor
Colusa County
Glenn County
Sutter-Yuba Counties
Eric Mussen Specialist - UC Davis
Entomology CAES

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Eric Natwick Advisor
Imperial County
JAMES NG AES - UC Riverside
Plant Pathology
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
G. Pettygrove Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Carolyn Pickel Advisor
Sutter-Yuba Counties
Statewide IPM Program
Antoon Ploeg AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Nematology Department

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Philip Roberts AES - UC Riverside
Nematology Department

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Samuel Sandoval Solis Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Richard Snyder Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Charles Summers AES - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Entomology CAES
Rachel Surls Advisor
Los Angeles County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
San Bernardino County
San Luis Obispo County
Ventura County
James Thompson Specialist - UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Shimat Villanassery Joseph Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Guangyao (Sam) Wang Specialist
Desert Research & Extension Center
Becky Westerdahl Specialist - UC Davis
Nematology CAES

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Frank Zalom AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Entomology CAES
Number of results: 93
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu