Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Plant Protection X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Husein Ajwa Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Kassim Al-Khatib Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Jodi Axelson Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
ESPM - Ecosystem Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oli Bachie Advisor
Imperial County
San Diego County
Riverside County
James Baird Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Roger Baldwin Specialist - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Sheila Barry Advisor
Santa Clara County
Contra Costa County
Alameda County
San Mateo-San Francisco Counties
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Travis Bean Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
J. Becker Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Walter Bentley Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Lori Berger Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
James Bethke Advisor
San Diego County
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
San Bernardino County
Ventura County
Los Angeles County
Dustin Blakey Advisor
Inyo-Mono Counties
Lisa Blecker Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Pesticide Information & Coordination
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
San Benito County
Monterey County
Whitney Brim-DeForest Advisor
Sutter-Yuba Counties
Capital Corridor Cooperative Extension
Kent Brittan Advisor
Sacramento County
Solano County
Richard Buchner Advisor
Tehama County
Glenn County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mick Canevari Advisor
San Joaquin County
Janet Caprile Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Dong-Hwan Choe Specialist - UC UC Riverside
Entomology
Nicholas Clark Advisor
Kings County
Tulare County
Fresno County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Monica Cooper Advisor
Napa County
Laurence Costello Advisor
Amanda Crump Academic Coordinator
Western IPM Center
Mae Culumber Advisor
Fresno County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kent Daane Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Organisms and the Environment
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Jeffery Dahlberg Academic Administrator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Ruth Dahlquist-Willard Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Tulare County
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Ventura County
Statewide IPM Program
Matthew Daugherty Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
R Davis Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Kevin Day Advisor
Tulare County
Kings County
Pratap Devkota Advisor
Imperial County
Joseph DiTomaso Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
David Doll Advisor
Merced County
Program Council
Morgan Doran Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Solano County
Napa County
Greg Douhan Advisor
Tulare County
Fresno County
A. James Downer Advisor
Ventura County
Sabrina Drill Advisor
Los Angeles County
California Naturalist Program
Ventura County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County
Akif Eskalen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Luis Espino Advisor
Colusa County
Yolo County
Capital Corridor Cooperative Extension
Glenn County
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Jim Farrar Academic Administrator
Statewide IPM Program
Steven Fennimore Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Elizabeth Fichtner Advisor
Tulare County
Matthew Fidelibus Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mary Louise Flint Specialist - UC UC Davis
Entomology CAES
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Carol Frate Advisor
Tulare County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mariano Galla Advisor
Glenn County
Tehama County
Butte County
Matteo Garbelotto Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
Santa Cruz County
San Benito County
Pamela Geisel Academic Coordinator
Advisor
Department of Plant Sciences
Thomas Getts Advisor
Lassen County
Modoc County
Plumas Sierra
Christy Getz Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Ken Giles AES - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Carmen Gispert Advisor
Indio Office
Riverside County
San Diego County
San Bernardino County
Deborah Golino Specialist - UC UC Davis
Foundation Plant Services - CAES
Plant Pathology - CAES
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Elise Gornish Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Evolution & Ecology
Plant & Microbial Biology
Weed Research & Information Center
Elizabeth Grafton-Cardwell Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Lindcove Research & Extension Center
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
David Grantz Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Christopher Greer Advisor
Office of the Associate Vice President
Program Council
Edwin Grosholz Specialist - UC UC Davis
Environmental Science and Policy
Walter Gubler Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brad Hanson Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Riverside County
Los Angeles County
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center
David Haviland Advisor
Kern County
Statewide IPM Program
Kurt Hembree Advisor
Fresno County
Mark Hoddle Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Jodie Holt AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County
Robert Hutmacher Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
West Side Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Shafter Research & Extension Center

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chuck Ingels Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lee Jackson Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Marie Jasieniuk AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Manuel Jimenez Advisor
Tulare County
Small Farm Program
Leigh Johnson Advisor
San Diego County
Marshall Johnson Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Lindsay Jordan Advisor
Mariposa County
Viticulture & Enology
Merced County

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center
John Karlik Advisor
Kern County
Steven Koike Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
William Krueger Advisor
Glenn County
S. Kaan Kurtural Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
W Lanini Specialist - UC UC Davis
Weed Science Program
Royce Larsen Advisor
San Luis Obispo County
Monterey County
Santa Barbara County
Vincent Lazaneo Advisor
San Diego County
Michelle Le Strange Advisor
Tulare County
J. Lieth Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Dani Lightle Advisor
Glenn County
Margaret Lloyd Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Capitol Corridor MCP
Yolo County
Rachael Long Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Sacramento County
Yolo County
Solano County
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brian Marsh Advisor
Kern County
Tunyalee Martin Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Douglas McCreary Specialist - UC UC Davis
Sierra Foothill Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
ESPM - Ecosystem Sciences
Milton McGiffen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Michael McKenry Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Gene Miyao Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Solano County
Yolo County
Sacramento County
Richard Molinar Advisor
Small Farm Program
Max Moritz Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Santa Barbara County
Joseph Morse AES - UC UC Riverside
Entomology
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Eric Mussen Specialist - UC UC Davis
Entomology CAES

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Glenn Nader Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Eric Natwick Advisor
Imperial County
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Franz Niederholzer Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Elina Niño Specialist - UC UC Davis
Entomology CAES
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mariposa County
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anita Oberholster Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Tuolumne County
Calaveras County
Amador County
El Dorado County
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County
Rebecca Ozeran Advisor
Fresno County
Madera County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jennifer Pelham Advisor
San Diego County
Orange County - UC Cooperative Extension
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Carolyn Pickel Advisor
Statewide IPM Program
Antoon Ploeg Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Katherine Pope Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Alexander Putman Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology

Q Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Niamh Quinn Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
Statewide IPM Program
San Diego County
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Madera County
Tulare County
Kings County
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Jhalendra Rijal Advisor
Stanislaus County
Statewide IPM Program
Merced County
San Joaquin County
Fruit & Nut Research and Information Center
Sonia Rios Advisor
Riverside County
San Diego County
David Rizzo AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
George Roderick AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Philippe Rolshausen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Terrell Salmon Specialist - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
San Diego County
Blake Sanden Advisor
Kern County
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Glenn County
Colusa County
Thomas Scott Specialist - UC UC Riverside
Earth Sciences
ESPM - Ecosystem Sciences
Richard Smith Advisor
Monterey County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
San Benito County
Santa Cruz County
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Lynn Sosnoskie AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
JASON STAJICH AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Botany & Plant Sciences
James Stapleton Advisor
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Krishnamurthy Subbarao Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Jim Sullins Advisor
Tulare County
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Statewide IPM Program
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Emily Symmes Advisor
Butte County
Sutter-Yuba Counties
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Statewide IPM Program

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
Ventura County
San Luis Obispo County
San Bernardino County
Siavash Taravati Advisor
Los Angeles County
Statewide IPM Program
Steven Temple Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Robert Timm Specialist - UC UC Davis
Hopland Research & Extension Center
Steven Tjosvold Advisor
Monterey County
Staff Personnel Unit
Kris Tollerup Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Florent Trouillas Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert VanSteenwyk Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Statewide IPM Program
Mendocino County
Napa County
Lake County
Stephen Vasquez Advisor
Georgios Vidalakis Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Shimat Villanassery Joseph Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Statewide IPM Program
Amber Vinchesi Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Becky Westerdahl Specialist - UC UC Davis
Nematology CAES
Andreas Westphal Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Nematology Department
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Los Angeles County
Program Council
Statewide IPM Program
Orange County - UC Cooperative Extension
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
Karey Windbiel-Rojas Advisor
Statewide IPM Program
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Steven Wright Advisor
Kings County
Tulare County
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
El Dorado County
Calaveras County
Tuolumne County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mohammad Yaghmour Advisor
Kern County
Truman Young AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Frank Zalom Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Entomology CAES
George Zhuang Advisor
Fresno County
Viticulture & Enology
Number of results: 272
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu