Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Plant Management Systems X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Kathleen Anderson Advisor
Stanislaus County
Mary Arpaia Specialist - UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Botany & Plant Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Baameur Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Small Farm Program
Oli Bachie Advisor
Imperial County
Robert Beede Advisor
Kings County
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Gurreet Brar Advisor
Fresno County
Madera County
Kent Brittan Advisor
Sacramento County
Solano County
Richard Buchner Advisor
Tehama County
Glenn County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marsha Campbell-Mathews Advisor
Stanislaus County
Mick Canevari Advisor
San Joaquin County
William Coates Advisor
San Benito County
Monterey County
Santa Clara County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Monica Cooper Advisor
Napa County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jeffery Dahlberg Academic Administrator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Ruth Dahlquist-Willard Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Kevin Day Advisor
Tulare County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County
Theodore DeJong AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Edstrom Advisor
Colusa County
Ashraf El-Kereamy Advisor
Kern County
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County
Luis Espino Advisor
Colusa County
Glenn County
Yolo County
Richard Evans Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Lucrecia Farfan-Ramirez Advisor
Alameda County
Louise Ferguson Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County
Matthew Fidelibus Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Carol Frate Advisor
Tulare County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Nicholas George Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Paul Gepts AES - UC Davis
Department of Plant Sciences
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
Christopher Greer Advisor
Office of the Associate Vice President
Program Council

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brad Hanson Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Timothy Hartz AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Donald Hodel Advisor
Los Angeles County
Robert Hutmacher AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
West Side Research & Extension Center
Shafter Research & Extension Center
Department of Plant Sciences

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Louise Jackson AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Land, Air & Water Resources

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
William Krueger Advisor
Glenn County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Bruce Lampinen Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
Kirk Larson AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
South Coast Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Michelle Le Strange Advisor
Tulare County
Kings County
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Dani Lightle Advisor
Glenn County
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Peggy Mauk Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Milton McGiffen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Alan McHughen AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Michael McKenry AES - UC Riverside
Specialist - UC Riverside
Nematology Department
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Jeffrey Mitchell AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Gene Miyao Advisor
Yolo County
Sacramento County
Solano County
Richard Molinar Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Mike Murray Advisor
Colusa County
Glenn County
Sutter-Yuba Counties

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mariposa County
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Neil O'Connell Advisor
Tulare County
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County
Steve Orloff Advisor
Siskiyou County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Dennis Pittenger Advisor
Botany & Plant Sciences
Katherine Pope Advisor
Yolo County
Daniel Putnam AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid AES - UC Davis
Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Colusa County
Glenn County
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Rachel Surls Advisor
Los Angeles County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Steven Temple Specialist - UC Davis
Department of Plant Sciences
James Thompson Specialist - UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Paul Verdegaal Advisor
San Joaquin County
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Guangyao (Sam) Wang Specialist
Desert Research & Extension Center
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Statewide IPM Program
Los Angeles County
Orange county - UC Cooperative Extension
Program Council
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
James Wolpert Specialist - UC Davis
Viticulture & Enology
Steven Wright Advisor
Tulare County
Kings County
Program Council
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County
Number of results: 121
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu