Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Organic X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kassim Al-Khatib Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Christopher Amrhein AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Janet Arey AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Roger Atkinson AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program
Agricultural Sustainability Institute

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Cahn, Ph.D. Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Victor Claassen AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Mae Culumber Advisor
Fresno County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
Santa Cruz County
San Benito County

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Shermain Hardesty Specialist - UC UC Davis
Academic Coordinator
Small Farm Program
Agricultural & Resource Economics
Rose Hayden-Smith Advisor
Peter Hernes AES - UC UC Davis
Hydrology Program
William Horwath AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Louise Jackson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Betsy Karle Advisor
Glenn County
Karen Klonsky Specialist - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Margaret Lloyd Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Yolo County
Capitol Corridor MCP

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Richard Molinar Advisor
Small Farm Program
Eric Mussen Specialist - UC UC Davis
Entomology CAES

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anita Oberbauer AES - UC UC Davis
Animal Science
James Oltjen Specialist - UC UC Davis
Animal Science

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
John Roncoroni Advisor
Napa County
Statewide IPM Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kate Scow AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Emily Symmes Advisor
Butte County
Colusa County
Glenn County
Statewide IPM Program
Sutter-Yuba Counties
Tehama County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Mendocino County
Napa County
Statewide IPM Program
Lake County
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cheryl Wilen Advisor
San Diego County
Statewide IPM Program
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
Program Council

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ruihong Zhang AES - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Number of results: 46
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu