Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Biological Control of Pests Affecting Plants X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jodi Axelson Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
ESPM - Ecosystem Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Travis Bean Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
J. Becker Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Walter Bentley Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Statewide IPM Program
Lori Berger Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
James Bethke Advisor
San Diego County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
San Benito County
Monterey County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Monica Cooper Advisor
Napa County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kent Daane Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Organisms and the Environment
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
A. James Downer Advisor
Ventura County

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Allison Ferry-Abee Advisor
Tulare County
Kings County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Santa Cruz County
Christy Getz Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Elizabeth Grafton-Cardwell Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Lindcove Research & Extension Center
Kearney Agricultural Research & Extension Center

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Mark Hoddle Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marshall Johnson Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Entomology
Kearney Agricultural Research & Extension Center

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Margaret Lloyd Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Capitol Corridor MCP
Yolo County
Rachael Long Advisor
Capital Corridor Cooperative Extension
Solano County
Sacramento County
Yolo County

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Tunyalee Martin Academic Coordinator
Statewide IPM Program
Joseph Morse AES - UC UC Riverside
Entomology

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Phil Phillips Advisor
Santa Barbara County
Antoon Ploeg Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Alexander Putman Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Jhalendra Rijal Advisor
Stanislaus County
Merced County
San Joaquin County
Fruit & Nut Research and Information Center
Statewide IPM Program
Sonia Rios Advisor
Riverside County
San Diego County
George Roderick AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Philippe Rolshausen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Statewide IPM Program
Santa Clara County
San Mateo-San Francisco Counties
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES
Emily Symmes Advisor
Butte County
Glenn County
Statewide IPM Program
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Tehama County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lucia Varela Advisor
Sonoma County
Statewide IPM Program
Lake County
Napa County
Mendocino County
Shimat Villanassery Joseph Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
San Benito County
Statewide IPM Program
Amber Vinchesi Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Karey Windbiel-Rojas Advisor
Statewide IPM Program
Yolo County
Capital Corridor Cooperative Extension
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County
Amador County
Calaveras County
Tuolumne County
Number of results: 69
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu