ANR Employees
University of California
ANR Employees

Workgroup Directory/Information

To join an existing Workgroup, please email the group's chair or co-chair. Contact information is available on the below Workgroup pages or on individual faculty pages.

Workgroup Directory

Workgroup Chairs
Aging Californians in Rural and Urban Settings Mary Blackburn
Agriculture and Nature Tourism Stephanie Larson
Penny Leff
Agroecology and Organic Farming Systems Sonja Brodt
Alfalfa and Forage Systems Daniel Putnam
Almond Katherine Jarvis-Shean
Beef Safety and Quality Assurance James Oltjen
Building Partnerships with Native American Communities Jennifer Sowerwine
California Communities Gail Feenstra
Christy Getz
California Naturalist Sabrina Drill
Adina Merenlender
Climate Change Adaptation Ted Grantham
Faith Kearns
Susie Kocher
Tapan Pathak
Leslie Roche
Cling Peach Roger Duncan
Conservation Tillage Jeffrey Mitchell
Consumer Climate Change Literacy Yu Meng
Marisa Neelon
Cotton Robert Hutmacher
Curriculum Development Workgroup Marcel Horowitz
Natalie Price
Dairy Health and Production Jennifer Heguy
Noelia Silva-del-Rio
Dairy Quality Assurance Betsy Karle
Deanne Meyer
Michael Payne
Desert Jose Aguiar
Oli Bachie
Michael Rethwisch
Developing Volunteer Capacities Charles Go
Car Mun Kok
Diversity in Youth Development Dorina Espinoza
Russell Hill
Dry Chain Workgroup Irwin Donis-Gonzalez
Entomology Jhalendra Rijal
Kris Tollerup
Environmental Education Gregory Ira
Environmental Flows Ted Grantham
Samuel Sandoval Solis
Families with Young Children Lenna Ontai
Fire Max Moritz
Lenya Quinn-Davidson
Kate Wilkin
Floriculture and Nursery J. Lieth
Lorence Oki
Forest Ecosystems and Communities William Stewart
Grain Legume Rachael Long
Integrated Grape Production Monica Cooper
Integrated Management of Soilborne Pests Jim Farrar
James Stapleton
Landscape and Urban Horticulture Karrie Reid
Steven Swain
Livestock Production Systems James Oltjen
Money Talks Katherine Soule
Patti Wooten Swanson
Nematology Andreas Westphal
Oak Woodland Conservation Luke Macaulay
Devii Rao
Pest Management in ANR Emily Symmes
Pesticide Use Report Minghua Zhang
Pistachio Louise Ferguson
Plant Pathology Brenna Aegerter
Florent Trouillas
Positive Youth Development through 4-H Camp Experiences Marianne Bird
John Borba
Postharvest Technology Center Angelo Deltsidis
Florence Zakharov
Precision Agriculture Andre Biscaro
Alireza Pourreza
Prune Luke Milliron
Rice Luis Espino
Science Education and Extension Steven Worker
Small Farm Aparna Gazula
Margaret Lloyd
Small Grain Mark Lundy
Spray Application Technology Franz Niederholzer
Strawberry Surendra Dara
Sub Tropical Crops Akif Eskalen
Ben Faber
UAS (Drones) Workgroup Andy Lyons
Vegetable Crops Steven Fennimore
Walnut Emily Symmes
Warm Season Vegetables Thomas Turini
Amber Vinchesi-Vahl
Waste Management and Compost Maria de la Fuente
Weed Thomas Getts
Sonia Rios
Wildlife Roger Baldwin
Jeffery Stackhouse
Woody Biomass Utilization
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu