Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Natural Resources, General X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Edward Atwill Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Population Health & Reproduction
Western Institute for Food Safety & Security
Program Council
Jodi Axelson Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Baird Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Roger Baldwin Specialist - UC UC Davis
Wildlife, Fish & Conservation Biology
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Sheila Barry Advisor
Santa Clara County
Alameda County
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Travis Bean Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Theresa Becchetti Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Rob Bennaton Advisor
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
UC Master Food Preserver Program
Master Food Preservers
Lori Berger Academic Coordinator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
Los Angeles County
San Bernardino County
Ventura County
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program
Van Butsic Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
ESPM - Ecosystem Sciences

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mary Cadenasso AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Carol Collar Specialist - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
David Crohn Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Sandra Derby Academic Coordinator
Youth, Families, and Communities Statewide Program
Sabrina Drill Advisor
Los Angeles County
Ventura County
California Naturalist Program

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Yeganeh Farzin AES - UC UC Davis
Agricultural & Resource Economics
Agricultural & Resource Economics & Policy
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Allan Fulton Advisor
Tehama County
Colusa County
Glenn County
Shasta County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Matteo Garbelotto Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Holly George Advisor
Plumas Sierra
Deborah Giraud Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Peter Goodell Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
Ted Grantham Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
David Grantz Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Edwin Grosholz Specialist - UC UC Davis
Environmental Science and Policy
Jason Gross Specialist - UC UC Davis
Animal Science

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Timothy Hartz Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center
ANR Research and Extension Center System

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Gregory Ira Academic Coordinator
California Naturalist Program

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marie Jasieniuk AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
Los Angeles County
South Coast Research & Extension Center
John Karlik Advisor
Kern County
Faith Kearns Academic Coordinator
California Institute for Water Resources
Maggi Kelly Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Informatics and GIS (IGIS) Statewide Program
S. Kaan Kurtural Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Vincent Lazaneo Advisor
San Diego County
David Lewis Advisor
Marin County
Napa County
Program Council
David Lile Advisor
AES - UC UC Davis
Lassen County
Program Council
C.-Y. Cynthia Lin Lawell AES - UC UC Davis
Environmental Science and Policy
Bruce Linquist Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Rachael Long Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Karl Lund Advisor
Madera County
Mariposa County
Merced County
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Andy Lyons Academic Coordinator
Informatics and GIS (IGIS) Statewide Program

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Luke Macaulay Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Dan Macon Advisor
Placer-Nevada Counties
Sutter-Yuba Counties
Chris McDonald Advisor
San Bernardino County
Imperial County
Riverside County
San Diego County
Milton McGiffen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Adina Merenlender Specialist - UC UC Berkeley
Hopland Research & Extension Center
ESPM - Ecosystem Sciences
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
California Naturalist Program
Deanne Meyer Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Animal Science
Program Council
Michael Miller AES - UC UC Davis
Animal Science
Max Moritz Specialist - UC UC Berkeley
UC Santa Barbara - CE Specialist
Eric Mussen Specialist - UC UC Davis
Entomology (UCD)

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Franz Niederholzer Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Beatriz Nobua-Behrmann Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
South Coast Research & Extension Center
Maxwell Norton Advisor
Merced County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kevin O'Hara AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
Rebecca Ozeran Advisor
Fresno County
Madera County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Pramod Pandey Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Tapan Pathak Specialist
UC Merced - Cooperative Extension Specialist
G. Pettygrove Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Daniel Putnam Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

Q Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lenya Quinn-Davidson Advisor
Humboldt County Office
Mendocino County
Siskiyou County
Trinity County Cooperative Extension

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Karrie Reid Advisor
San Joaquin County
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Kings County
Madera County
Tulare County
Ellie Rilla Advisor
Marin County
George Roderick AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Kimberly Rodrigues Advisor
Hopland Research & Extension Center

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Samuel Sandoval Solis Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Ricky Satomi Advisor
Shasta County
Siskiyou County
Trinity County Cooperative Extension
Lynn Schmitt-McQuitty Advisor
Youth, Families, and Communities Statewide Program
Program Council
Thomas Scott Specialist - UC UC Riverside
Earth Sciences
ESPM - Ecosystem Sciences
Matthew Shapero Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Martin Smith Specialist - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension
Human & Community Development
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Katherine Soule Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Jennifer Sowerwine Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Andrew Sutherland Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
San Mateo-San Francisco Counties
Santa Clara County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kenneth Tate Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
William Tietje Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
San Luis Obispo County
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Robert Timm Specialist - UC UC Davis
Hopland Research & Extension Center
Steven Tjosvold Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
Ryan Tompkins Advisor
Plumas Sierra
Lassen County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cheryl Wilen Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Los Angeles County
Orange County - UC Cooperative Extension
San Diego County
Kate Wilkin Advisor
Sutter-Yuba Counties
Butte County
Nevada County Office
Placer-Nevada Counties
Karey Windbiel-Rojas Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Yolo County
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Truman Young AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Number of results: 144
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu