Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Soil X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jose Aguiar Advisor
Riverside County, Indio Office
Husein Ajwa Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Douglas Amaral Advisor
Kings County
Tulare County
Christopher Amrhein AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Emma Aronson AES - UC UC Riverside
Plant Pathology

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
James Baird Jr. Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Mark Bell Academic Administrator
Associate Vice President - Agriculture and Natural Resources
Program Council
Rob Bennaton Advisor
Alameda County
San Mateo-San Francisco Counties
UC Master Food Preserver Program
Contra Costa County
Master Food Preservers
Santa Clara County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
San Bernardino County
Los Angeles County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
San Benito County
Monterey County
James Borneman AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Timothy Bowles AES - UC UC Berkeley
Whitney Brim-DeForest Advisor
Sutter-Yuba Counties
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Placer-Nevada Counties
Patrick Brown AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Greg Browne AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mary Cadenasso AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Michael Cahn Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Marsha Campbell Advisor
Stanislaus County
Janet Caprile - Emeritus Advisor
Contra Costa County
Alameda County
Victor Claassen AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Nicholas Clark Advisor
Kings County
Fresno County
Tulare County
Joseph Connell Advisor
Laurence Costello Advisor
David Crowley AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Mae Culumber Advisor
Fresno County
Kings County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Randy Dahlgren AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Hydrology Program
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Santa Clara County
Jairo Diaz Academic Administrator
Desert Research & Extension Center
A. James Downer Advisor
Ventura County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
JOANNE B EMERSON AES - UC UC Davis
Richard Evans Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Walter Farmer AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Steven Fennimore Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Louise Ferguson Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Mary Firestone AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Carol Frate Advisor
Tulare County
Anthony Fulford Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Merced County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Giuliano Galdi Advisor
Siskiyou County
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Amelie Gaudin AES - UC UC Davis
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
Santa Cruz County
San Benito County
Daniel Geisseler Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Carmen Gispert Advisor
Riverside County, Indio Office
San Diego North County Office
San Diego County
San Bernardino County
Riverside County
Sydney Glassman AES - UC UC Riverside
Phoebe Gordon Advisor
Madera County
Merced County
Robert Graham AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Mark Grismer AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Amir Haghverdi Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
John Harper Advisor
Mendocino County
Lake County
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Riverside County
Los Angeles County
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
REBECCA R HERNANDEZ AES - UC UC Davis
James Hill Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Dean's Office CA&ES (UCD)
Joy Hollingsworth Advisor
Tulare County
Kings County
Brent Holtz Advisor
San Joaquin County
PETER M HOMYAK AES - UC UC Riverside
Jan Hopmans AES - UC UC Davis
Hydrology Program
William Horwath AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Robert Hutmacher Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
West Side Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Shafter Research & Extension Center

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Louise Jackson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Katherine Jarvis-Shean Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
R. Johnson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Lindsay Jordan Advisor
Viticulture & Enology

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Stephen Kaffka Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
John Karlik Advisor
Kern County
Nina Kelly Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Informatics and GIS (IGIS) Statewide Program
William Krueger Advisor
Glenn County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
LAURA LAMMERS AES - UC UC Berkeley
Maria Lazcano Larkin AES - UC UC Davis
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Sacramento County
Contra Costa County
Yolo County
Solano County
Johann (Heiner) Lieth Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Sarah Light Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Bruce Linquist Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Margaret Lloyd Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Capitol Corridor MCP
Yolo County
Tiffany Lowe-Power AES - UC UC Davis
Karl Lund Advisor
Madera County
Merced County
Mariposa County
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Rebecca Lybrand AES - UC UC Davis

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brian Marsh Advisor
Kern County
Konrad Mathesius Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Milton Mcgiffen Jr. Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Donald Merhaut Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Roland Meyer AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Luke Milliron Advisor
Butte County
Glenn County
Tehama County
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Ali Montazar Advisor
Imperial County
Riverside County
San Diego County
Daniel Munk Advisor
Fresno County
Joji Muramoto Specialist - UC UC Davis
UC Santa Cruz - Cooperative Extension Specialist

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Mallika Nocco Specialist - UC UC Davis

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anthony O'geen Specialist - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Celine Pallud AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Sanjai Parikh AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
David Parker AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Kirsten Pearsons Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Small Farm Program
G. Pettygrove Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Curt Pierce Advisor
Glenn County
Shasta-Lassen Office
Colusa County
Shasta County
Tehama County
Dennis Pittenger Advisor
Terry Prichard Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Land, Air & Water Resources
Hydrology Program
Alexander Putman Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
JORGE RODRIGUES AES - UC UC Davis

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blake Sanden Advisor
Kern County
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Glenn County
Colusa County
Kate Scow AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Matthew Shapero Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Whendee Silver AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Jiri Simunek AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Michael Singer AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Land, Air & Water Resources
David Smart AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Santa Cruz County
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Randal Southard AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Soils & Biogeochemistry Program
Gerry Spinelli Advisor
San Diego County
Garrison Sposito AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Jeffery Stackhouse Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Michael Stanghellini AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
James Stapleton Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
C. Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Steven Swain Advisor
Marin County
Sonoma County
Cassandra Swett Specialist - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kenneth Tate Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

U Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Shrinivasa Upadhyaya AES - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering

v Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chris van Kessel AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Amber Vinchesi-Vahl Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Astrid Volder AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Philip Waisen Advisor
Riverside County
Riverside County, Indio Office
M. Walker AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Wesley Wallender AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
Siskiyou County
Laosheng Wu Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
El Dorado County
Calaveras County
Tuolumne County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Samantha Ying AES - UC UC Riverside
Robert York Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Center for Forestry (UCB)

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert Zasoski AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
George Zhuang Advisor
Fresno County
Viticulture & Enology
Number of results: 189
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu