Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Watershed Protection and Management X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Sheila Barry Advisor
Santa Clara County
Alameda County
Contra Costa County
San Mateo-San Francisco Counties
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Theresa Becchetti Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Andre Biscaro Advisor
Ventura County
Los Angeles County
San Bernardino County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mary Cadenasso AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Michael Cahn Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
San Benito County
Janet Caprile - Emeritus Advisor
Contra Costa County
Alameda County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jairo Diaz Academic Administrator
Desert Research & Extension Center
Morgan Doran Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Solano County
Napa County
Sabrina Drill Advisor
Los Angeles County
Ventura County
California Naturalist Program

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Larry Forero Advisor
Shasta County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Holly George Advisor
Plumas Sierra
Ted Grantham Specialist - UC UC Berkeley
ESPM - Ecosystem Sciences
Christopher Greer Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Ventura County
Edwin Grosholz Specialist - UC UC Davis
Environmental Science and Policy

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Harper Advisor
Mendocino County
Lake County
Thomas Harter Specialist - UC UC Davis
Hydrology Program
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Darren Haver Advisor
South Coast Research & Extension Center
ANR Research and Extension Center System
Silas Hung AES - UC UC Davis
Animal Science

I Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Gregory Ira Academic Coordinator
California Naturalist Program

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Leigh Johnson Advisor
San Diego County

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Kabashima Advisor
Orange County - UC Cooperative Extension
South Coast Research & Extension Center
Los Angeles County
Faith Kearns Academic Coordinator
California Institute for Water Resources
Susie Kocher Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
El Dorado County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
Royce Larsen Advisor
San Luis Obispo County
Monterey County
Santa Barbara County
David Lewis Advisor
Marin County
Napa County
Program Council
David Lile Advisor
AES - UC UC Davis
Lassen County
Rachael Long Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Solano County
Sacramento County
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Dan Macon Advisor
Placer-Nevada Counties
Sutter-Yuba Counties
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Milton Mcgiffen Jr. Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Adina Merenlender Specialist - UC UC Davis
Hopland Research & Extension Center
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
ESPM - Ecosystem Sciences
California Naturalist Program
Michael Miller AES - UC UC Davis
Animal Science
Ali Montazar Advisor
Imperial County
Riverside County
San Diego County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Gary Nakamura Specialist - UC UC Berkeley
Center for Forestry (UCB)

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anthony O'geen Specialist - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Lorence Oki Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Landscape Architecture Program
Rebecca Ozeran Advisor
Fresno County
Madera County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Pramod Pandey Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Veterinary Medicine Extension

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Devii Rao Advisor
San Benito County
Santa Cruz County
Monterey County
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Ellie Rilla Advisor
Marin County
Leslie Roche Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Samuel Sandoval Solis Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Laura Snell Advisor
Modoc County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Etaferahu Takele Advisor
Riverside County
Imperial County
San Luis Obispo County
Ventura County
San Bernardino County
San Diego County
Kenneth Tate Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Steven Tjosvold Advisor
Santa Cruz County
Monterey County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Yana Valachovic Advisor
Humboldt County Office
Del Norte County Office
Robert VanSteenwyk Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Laosheng Wu Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert York Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Center for Forestry (UCB)
Number of results: 82
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu