Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Soil X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Husein Ajwa Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Douglas Amaral Advisor
Kings County
Christopher Amrhein AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Khaled Bali Specialist - UC UC Davis
Advisor
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Mark Battany Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Theresa Becchetti Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Rob Bennaton Advisor
Alameda County
Contra Costa County
Master Food Preservers
Santa Clara County
UC Master Food Preserver Program
San Mateo-San Francisco Counties
James Borneman AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program (SAREP)
Patrick Brown AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Greg Browne AES - UC UC Davis
Plant Pathology - CAES

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mary Cadenasso AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Victor Claassen AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
David Crowley AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Randy Dahlgren AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Hydrology Program
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Clara County
Santa Cruz County
Jairo Diaz Academic Administrator
Desert Research & Extension Center
A. James Downer Advisor
Ventura County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Walter Farmer AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Steven Fennimore Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Weed Science Program
Department of Plant Sciences
Elizabeth Fichtner Advisor
Tulare County
Kings County
Mary Firestone AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Anthony Fulford Advisor
Stanislaus County
San Joaquin County
Merced County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Robert Graham AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Mark Grismer AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Amir Haghverdi Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Blaine Hanson Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
M. Ali Harivandi Advisor
Alameda County
Janet Hartin Advisor
San Bernardino County
Los Angeles County
Riverside County
Joy Hollingsworth Advisor
Fresno-Madera Cooperative Extension
Kings County
Madera County
Fresno County
Tulare County
Jan Hopmans AES - UC UC Davis
Hydrology Program
William Horwath AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Benjamin Houlton AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Solano County
Yolo County
Sacramento County
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
David Lewis Advisor
Marin County
Program Council
Napa County
Sarah Light Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Margaret Lloyd Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Capitol Corridor MCP

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Dan Macon Advisor
Placer-Nevada Counties
Sutter-Yuba Counties
Konrad Mathesius Advisor
Yolo County
Sacramento County
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Solano County
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Roland Meyer AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mallika Nocco Specialist - UC UC Davis

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anthony O'geen Specialist - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Celine Pallud AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Sanjai Parikh AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
David Parker AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
G. Pettygrove Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Dennis Pittenger Advisor
Terry Prichard Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Hydrology Program
Land, Air & Water Resources
Alexander Putman Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Plant Pathology

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Leslie Roche Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Blake Sanden Advisor
Kern County
Lawrence Schwankl Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Kate Scow AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Matthew Shapero Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Jiri Simunek AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Michael Singer AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Land, Air & Water Resources
David Smart AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Richard Snyder Specialist - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Randal Southard AES - UC UC Davis
Land, Air & Water Resources
Soils & Biogeochemistry Program
Garrison Sposito AES - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Michael Stanghellini AES - UC UC Riverside
Plant Pathology
James Stapleton Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Kearney Agricultural Research & Extension Center
C. Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kenneth Tate Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

U Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Shrinivasa Upadhyaya AES - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering

v Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Chris van Kessel AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Amber Vinchesi-Vahl Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
M. Walker AES - UC UC Davis
Viticulture & Enology
Wesley Wallender AES - UC UC Davis
Hydrology Program
Biological & Agricultural Engineering
Laosheng Wu Specialist - UC UC Riverside
Environmental Sciences

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert York Specialist - UC UC Berkeley
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)
Center for Forestry (UCB)

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Robert Zasoski AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Number of results: 99
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu