Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Plant Management Systems X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brenna Aegerter Advisor
San Joaquin County
Jose Aguiar Advisor
Indio Office
Riverside County
Mary Arpaia Specialist - UC UC Riverside
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Botany & Plant Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oli Bachie Advisor
Imperial County
Riverside County
San Diego County
San Diego North County Office
Robert Beede Advisor
Kings County
Mark Bell Academic Administrator
Office of the Associate Vice President
Program Council
Gary Bender Advisor
San Diego North County Office
San Diego County
Larry Bettiga Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Mary Bianchi Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Mark Bolda Advisor
Santa Cruz County
Monterey County
San Benito County
Richard Buchner Advisor
Tehama County
Glenn County

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Marsha Campbell Advisor
Stanislaus County
Joseph Connell Advisor
Butte County
Monica Cooper Advisor
Napa County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jeffery Dahlberg Academic Administrator
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Ruth Dahlquist-Willard Advisor
Fresno County
Small Farm Program
Tulare County
Surendra Dara Advisor
Santa Barbara County
San Luis Obispo County
Ventura County
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County
Kevin Day Advisor
Tulare County
Kings County
Maria de la Fuente Advisor
Monterey County
Greg Douhan Advisor
Tulare County
Fresno County
Roger Duncan Advisor
Stanislaus County

E Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
John Edstrom Advisor
Colusa County
Ashraf El-Kereamy Specialist
Advisor
Biology (UCR)
Lindcove Research & Extension Center
Rachel Elkins Advisor
Lake County
Mendocino County
Luis Espino Advisor
Butte County
Glenn County
Richard Evans Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Valerie Eviner AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cindy Fake Advisor
Placer-Nevada Counties
Lucrecia Farfan-Ramirez Advisor
Alameda County
Louise Ferguson Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Department of Plant Sciences
Matthew Fidelibus Specialist - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Larry Forero Advisor
Shasta County
Trinity County Cooperative Extension
Carol Frate Advisor
Tulare County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
San Benito County
Santa Cruz County
Paul Gepts AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Joseph Grant Advisor
San Joaquin County
Christopher Greer Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Ventura County
Program Council

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Brad Hanson Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Timothy Hartz Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Janine Hasey Advisor
Sutter-Yuba Counties
Donald Hodel Advisor
Los Angeles County
Robert Hutmacher Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
West Side Research & Extension Center
Shafter Research & Extension Center
Department of Plant Sciences

J Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Katherine Jarvis-Shean Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Lindsay Jordan Advisor
Viticulture & Enology

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
William Krueger Advisor
Glenn County
S. Kaan Kurtural Specialist - UC UC Davis
Viticulture & Enology

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Bruce Lampinen Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Donald Lancaster Advisor
Modoc County
Kirk Larson Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Michelle (Missy) Le Strange Advisor
Tulare County
Michelle Leinfelder-Miles Advisor
San Joaquin County
Contra Costa County
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
J. Lieth Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Sarah Light Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Margaret Lloyd Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Yolo County
Capitol Corridor MCP
Ramiro Lobo Advisor
San Diego County
Small Farm Program
Mark Lundy Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Peggy Mauk Specialist - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Dean's Office CNAS
Milton McGiffen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Glenn McGourty Advisor
Mendocino County
Lake County
Alan McHughen Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Botany & Plant Sciences
Michael McKenry Specialist - UC UC Riverside
AES - UC UC Riverside
Nematology Department
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Luke Milliron Advisor
Butte County
Glenn County
Tehama County
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Gene Miyao Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Sacramento County
Solano County
Yolo County
Richard Molinar Advisor
Small Farm Program
Fresno County
Shannon Mueller Advisor
Fresno County
Madera County
Daniel Munk Advisor
Fresno County
Mike Murray Advisor
Glenn County

N Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Julie Newman Advisor
Ventura County
Santa Barbara County
Maxwell Norton Advisor
Merced County
Mohamed Nouri Ph.D. Specialist - UC UC Davis
Advisor
San Joaquin County
Joe Nunez Advisor
Kern County

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Neil O'Connell Advisor
Tulare County
Scott Oneto Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

P Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Daniel Putnam Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Reid Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Maggie Reiter Advisor
Fresno County
Kings County
Madera County
Tulare County
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
Sonia Rios Advisor
Riverside County
San Diego County

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jerry Schmierer Advisor
Colusa County
Colusa County
Glenn County
Richard Smith Advisor
Monterey County
San Benito County
Santa Cruz County
Vegetable Research & Information Center
Weed Research & Information Center
Rhonda Smith Advisor
Sonoma County
C. Scott Stoddard Advisor
Merced County
Madera County
Rachel Surls Advisor
Los Angeles County

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Steven Temple Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
James Thompson Specialist - UC UC Davis
Biological & Agricultural Engineering
Gabriel Torres Advisor
Tulare County
Kings County
Viticulture & Enology
Thomas Turini Advisor
Fresno County
Fresno County

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Paul Verdegaal Advisor
San Joaquin County
Amber Vinchesi-Vahl Advisor
Colusa County
Sutter-Yuba Counties
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Cheryl Wilen Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Los Angeles County
Orange County - UC Cooperative Extension
San Diego County
Rob Wilson Advisor
Intermountain Research & Extension Center
Tulelake Office
Steven Wright Advisor
Kings County
Tulare County
Lynn Wunderlich Advisor
Central Sierra Cooperative Extension
Amador County
Calaveras County
El Dorado County
Tuolumne County

Y Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mohammad Yaghmour Advisor
Kern County
Kings County

Z Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
George Zhuang Advisor
Fresno County
Viticulture & Enology
Number of results: 133
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu