Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
Division of Agriculture and Natural Resources
University of California
Division of Agriculture and Natural Resources

Academic Directory

Filtering by Commodity: Organic X

A Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Kassim Al-Khatib Specialist - UC UC Davis
Department of Plant Sciences
Western IPM Center
Christopher Amrhein AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Janet Arey AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences
Roger Atkinson AES - UC UC Riverside
Environmental Sciences

B Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Timothy Bowles AES - UC UC Berkeley
Whitney Brim-DeForest Advisor
Sutter-Yuba Counties
Placer-Nevada Counties
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Sonja Brodt Academic Coordinator
Sustainable Agriculture Research & Education Program (SAREP)
Charles Brummer AES - UC UC Davis

C Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Michael Cahn Advisor
Monterey County
Santa Cruz County
San Benito County
Victor Claassen AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program
Mae Culumber Advisor
Fresno County
Kings County

D Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Oleg Daugovish Advisor
Ventura County

F Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Ben Faber Advisor
Ventura County
Santa Barbara County

G Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Mark Gaskell Advisor
San Luis Obispo County
Santa Barbara County
Aparna Gazula Advisor
Santa Clara County
Santa Cruz County
San Benito County
Christina Getz Specialist - UC UC Davis
Environmental Science, Policy and Management (ESPM)

H Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Shermain Hardesty Specialist - UC UC Davis
Academic Coordinator
Small Farm Program
Agricultural & Resource Economics
Peter Hernes AES - UC UC Davis
Hydrology Program
William Horwath AES - UC UC Davis
Soils & Biogeochemistry Program

K Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Betsy Karle Advisor
Glenn County
Sutter-Yuba Counties
Shasta County
Butte County
Tehama County

L Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Maria Lazcano Larkin AES - UC UC Davis
Sarah Light Advisor
Sutter-Yuba Counties
Colusa County
Ying-Hsuan Lin AES - UC UC Riverside
Margaret Lloyd Advisor
Capitol Corridor MCP Cooperative Extension
Capitol Corridor MCP
Yolo County

M Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Jeffrey Mitchell Specialist - UC UC Davis
AES - UC UC Davis
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Weed Science Program
Richard Molinar Advisor
Small Farm Program
Fresno County
Joji Muramoto Specialist - UC UC Davis
UC Santa Cruz - Cooperative Extension Specialist
Eric Mussen Specialist - UC UC Davis
Entomology (UCD)

O Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Anita Oberbauer AES - UC UC Davis
Animal Science
Program Council
James Oltjen Specialist - UC UC Davis
Animal Science

R Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Aziz Retired - Baameur Advisor
Small Farm Program
John Roncoroni Advisor
Napa County
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program

S Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Annemiek Schilder Academic Administrator
Ventura County
Hansen Agricultural Research and Extension Center

T Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Gabriel Torres Advisor
Tulare County
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Kings County
Viticulture & Enology

V Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Lucia Varela Advisor
Integrated Pest Management (IPM) Statewide Program
Mendocino County
Napa County
Paul Vossen Advisor
Sonoma County
Marin County

W Back to Top

NameAppointment(s)Unit(s)
Sam Wilson Specialist - UC UC Berkeley
AES - UC UC Berkeley
Entomology (UCR)
Kearney Agricultural Research & Extension Center
Number of results: 47
Webmaster Email: jewarnert@ucanr.edu